Case Study: שותפות בין Kineo לחברת O2 בפיתוח ויישום Rapid E-learning

 במקרה חקר זה, נתאר את גישת ה-  Rapid E-learning  אשר פותחה על ידי מחלקת ההדרכה של חברת O2, עם תמיכה וליווי של חברת Kineo. גישה זו אפשרה ל- O2 לפתח לומדות e-learning אשר ענו על צרכיהם העסקיים תוך ימים ספורים בלבד!

 

אנו נחקור:

 

 • מדוע שיטות הפיתוח e-learning הרגילות לא עובדו עבור O2 ומדוע הוחלט לאמץ את גישת ה-Rapid E-learning
 • כיצד בחרנו בכלי פיתוח  מסויים להשתמש שימוש? ואיך תהליך פיתוח ה-Rapid E-learning רקם עור וגידים והתפתח עד לכדי תהליך משומן היטב להפקה מהירה של לומדות
 • מסקנות עיקריות מהניסיון שלנו עם O2 והיתרונות בתהליך זה, הכוללות אספקת מודולי למידה איכותיים תוך אילוצי תקציב והחשוב מכל, עמידה ביעדים העסקיים של החברה על ידי פיתוח ואספקה של מודולים בעקביות בתוך פחות מ- 10 ימים

 

אתם יכולים להוריד בחינם את הגירסה המלאה של  case study אודות השותפות של Kineo עם חברת O2 בקישור זה (. PDF, 627 KB).

מעוניינים לדעת כיצד אנו ב-Kineo יכולים לסייע לכם להאיץ את תהליכי הלמידה בארגונכם  באמצעות גישות rapid e-learning וגישות מותאמות אישית? צרו עמנו קשר, נשמח לעזור.

 

תחילת האתגר – שרת האנטרפרייז של בלקברי (Blackberry Enterprise Sserver)

O2 בחרו באחד מספקי ה-e-learning בכדי שיפתחו עבורם 6 לומדות אודות מוצרים שונים עבור  צוות מומחים של אנשי המכירות הנמצאים במשרדים הראשיים של החברה. בעוד שאיכות ה- e-learning הייתה טובה  והשיגה  את מטרות הלמידה אשר נקבעו,  לוחות הזמנים לפיתוח הלומדות היה ארוך מדי ועלותו  גבוהה מדי. ב-O2 הוחלט שיש צורך למצוא דרכים אחרות בכדי לענות על הצרכים שלהם, תוך כדי לקיחת שליטה טובה יותר על תהליך פיתוח הלמידה ואספקת לומדות איכותיות במסגרות זמן קצרות הרבה יותר ועם גמישות גבוהה לתחזוקה וביצוע עדכונים לתוכן. הם החליטו לבחון דרכים כיצד להמיר את הקורסים שלהם לתוך מודל ה-rapid e-learning.

O2 פנתה לחברת Kineo בכדי לבנות אבטיפוס בעזרת מחולל הלומדות Articulate ולבחון עד כמה ניתן למתוח את יכולותיו של Articulate ולהפיק לומדות באיכות של אותן לומדות אשר נבנו במקור בפלאש בהתאמה אישית.

הגישה שלנו: זה Articulate, אבל לא כפי שהכרתם …

סקרנו את הלומדות הקיימות ופיתחנו את המקבילה שלהן באמצעות פיתוח ממשק משתמש ותבניות עיצוב עבור Articulate. להלן שתי הדוגמאות לעיונכם.

 זוהי הלומדה אשר נוצרה בפלאש בהתאמה אישית…

  …ואת זה בנינו ב-Articulate. מרגישים בהבדל? (רמז: זמן ועלויות).

 

 הצלחנו ליישם ב-Articulate ממשק ניווט, איכות גרפית ורמת אינטראקציות זהות מאוד לאלה אשר נוצרו בפיתוח הפלאש המקורי. על בסיס הוכחה זו החליטה O2 לבצע את ההשקעה ולרכוש Articulate לשימוש ככלי הפיתוח העיקרי שלהם להפקת לומדות בעזרת צוות ההדרכה הפנימי שלהם.

הקורסים הראשונים פותחו ברמת שיתופיות גבוהה ביותר. O2 סיפקו את תכני הליבה, אשר פותחו יחד עם מומחי התוכן שלהם בנושא מודל המכירות שלהם. אנו לקחו את התכנים ובנינו עבורם לומדות ב-Articulate תוך כדי שימוש ביכולת הפיתוח והעיצוב שלנו במחולל זה.

במסגרת גישה זו, פיתחנו ממשקי משתמש המחליפים את הממשק הסטנדרטי של Articulate. ממשקים אלה מאפשרים לארגונים להפיק תכנים במהירות באמצעות Articulate אשר נראות ופועלות כאילו נבנו בפיתוח פלאש מותאם. להלן מספר מסכים לדוגמא:

 

 עם סיום הפרויקט סיפקנו את כל קבצי המקור כך ש- O2 יוכל לקבל שליטה מלאה על תחזוקת התוצרים ולנהל את כל העדכונים על הקורסים בעצמם. בנוסף סיפקנו להם את ממשקי המשתמש אשר בנינו ב-Articulate כדי שמחלקת ההדרכה של הארגון תוכל לעשות בהם שימוש חוזר ללומדות אשר הם יפתחו בעתיד בעצמם.

שיפור תהליכי פיתוח מהירים: חמישה גורמים להצלחה באספקת לומדות בחמישה ימים …

לאחר פיתוח הלומדות והתוצאות אשר הן הניבו, O2 החלו לבדוק כיצד הם יכולים להשתמש בגישת rapid e-learning להפקה מהירה של קורסים איכותיים. מהירות היא גורם קריטי לארגונים כמו O2 ובשוק שהיא פועלת, ולכן, מבחינת O2 צריך לפרוס תהליכי הפקה מהירים אשר לא מתפשרים על איכות התכנים או יעילות הלמידה. בחלק מהמקרים עלתה הדרישה להפיק לומדות בפחות מ 5 ימים, ולעתים קרובות בפחות מ 10 ימים. כתוצאה מכך, עם כל פרויקט חדש שנכנס ניצלנו את ההזדמנות לעשות ליטושים נוספים בתהליכי ההפקה המהירים. להלן כמה צעדים אשר נקטנו בכדי לספק תוצרים במהירות:

1. תוציאו את המיטב ממחולל הלומדות

ישנם לא מעט כלים שם בחוץ.לכן בחירת המחולל הנכון יעשה  עבורכם את העבודה הוא המפתח להצלחה. 

 • בחרו את הכלי הנכון עבור הפרויקט. במקרה זה, Kineo ביצעה הוכחת היתכנות של הרעיון לפני בחירת הכלי, זאת בכדי להבטיח ש-Articulate הינה הבחירה הטובה ביותר
 • תפתחו ממשקי משתמשים ותבניות הניתנות לשימוש חוזר. זה יאפשר לצוותים הפנימיים וחיצוניים לספק תוצרים עקביים אשר עונים על צרכי המותג של O2. לאורך תקופת העבודה המשותפת עםO2  ריעננו את התבניות והוספנו חדשים בכדי לשקף את ההתפתחות העקבית של המותג
 • הדריכו את צוות ההדרכה שלכם בשימוש בכלי ובתבניות העבודה בכדי לאפשר גמישות מרבית וקלות תחזוקה

  2. תבנו יחסי עבודה איתנים עם צוות עבודה קבוע

  תבנו יחסי עבודה מבוססים והבטיחו לעצמכם צוותי עבודה קבועים אשר יכולים לבנות אמון, ידע וניסיון אשר חיוניים ביישום הפקה בגישת rapid.

  לדברי קלי לוקווד, מנהלת הדרכה ב O2: "זה עבד ממש טוב כי Kineo למדו את העסק שלנו, המוצרים שלנו, איך אנחנו עובדים ואת הציפיות שלנו. זה יצר בסיס להבנה משותפת ואיפשר לנו גמישות בהחלטה האם להשתמש במשאבים פנימיים או ב Kineo בשלבים שונים של כל פרויקט. אני מאמינה שזה תרם רבות להצלחת השותפות בינינו וליכולת שלנו לספק קורסים ברמה גבוהה לארגון שלנו, לעתים קרובות בלוחות זמנים קצרים מאוד. ללא גישה זו, הגמישות של Kineo וצוותי ההדרכה הפנימיים שלנו לא יכולנו לעמוד ביעדים העסקיים שלנו. "

  3. היו גמישים – מדובר בשותפות, לא ביחסי לקוח / ספק

  בתהליך הפיתוח החדש השתמשנו גם בבנית מעורבות של לומדות בכדי למקסם את יכולת הגמישות. צוות ההדרכה של O2 מיומנים בשימוש ב-Articulate ויודעים היטב כיצד להשתמש בכלי, כך הם יכולים להשתמש בצוות הפנימי המיומן שלהם לנצל את יכולות Kineo עבור פיתוח חלקים מסוימים של הלומדות שלהם.

  תחילה, O2 בנו חלק מהלומדות בעצמם  ואחר כך ביקשו מ- Kineo ליצור מספר הנפשות מותאמות אישית, להוסיף שמע או לבצע עדכונים לתוכן. במקרים שזמנם של אנשי ההדרכה היה לחוץ מאוד, העלינו את הלומדות למערכת ה- LMS שלהם. במקרים אחרים, Kineo  פיתחה את לומדות הליבה ו-O2 הקליטו בעצמם את קטעי השמע והדיבוב וביצעו את העדכונים האחרונים. המפתח להצלחה הוא גמישות ופתיחות ולהסכים בכל פעם ליישום תהליכים אשר הוכחו כעובדים ויעילים.

  4. להפוך את החיים קלים עבור מומחי התוכן

  בתהליך ב- O2 השימוש החוזר בתבניות למידה ליצירת תכנים מסייעת ללכוד את הידע ממומחי התוכן. גם כאן יהיה צורך להתגמש באופן בו מתבצע תהליך התיקוף ובמקרים לא מעטים יש לשלב שיחות ועידה קצרות בכדי להתאים עצמכם ללוח הזמנים הצפוף של מומחי התוכן.

  5. שפר את הכלי עם אנימציות פלאש

  יש רגעים שבהם אתה צריך פונקציונאליות שאינה זמינה בכלי פיתוח סטנדרטי כגון Articulate. צורך זה יכול להיות מסופק על ידי שימוש באנימציות פלאש מותאמות אשר ייושומו בעת הצורך לענות על דרישה זו.

  Kineo הפיקה סדרה של דיאגרמות אינטראקטיביות באנימציות פלאש הממחישות את ההיבטים השונים של מוצרים היכולים להשתלב באופנים שונים בהתאם לדרישות הלקוח ואשר מאפשרות לנו לקחת את Articulate צעד נוסף קדימה.

  תוצאות: איכות במהירות

התוצאות של  יישום תהליכי פיתוח מהירים אשר פותחו וכוילו לאורך זמן  מוכיחים יכולת  מסירה של תוצרי  לומדה בתוך פחות מ- 10 ימים, ובמקרים רבים בפחות מ- 5 ימים. הצלחנו לעמוד בדרישות של O2 במונחים של תקציב ואיכות, תוך כדי עמידה בלוחות זמנים לחוצים מאוד.

המשוב שמילאו המשתמשים היה מאוד חיובי וחלקו מובא להלן.

"סיימתי את כולם, הם בנויים היטב ובצורה הגיונית"

שותף מנהל

"הרגע סיימתי את המסלול ואני חייב לומר שזה היה מעניין ביותר! חשבתי שאני כבר יודע הכול אבל למדתי כאן המון. פורמט הלמידה בנוי היטב".

מנהל משווקי משנה

O2 סיכמו את הערך המוסף של גישת ה-rapid e-learning בצורה הטובה ביותר:

"אנחנו פועלים בשוק מאוד דינאמי שהשינויים בו מאוד מהירים, מה שאומר שלוח הזמנים שלנו להשיק מוצר חדש יכול להיות קצר ביותר. אנחנו חייבים לפעול במהירות ולהשתמש בתהליך הפיתוח המואץ (rapid approach) והגמיש ב O2 אשר עוזר לנו להשיג את היעדים שלנו, על ידי עיצוב התוכן בעצמנו או בשיתוף פעולה עם Kineo. יש לנו גם תקציב מוגבל אשר מוקצה להדרכות אודות השקת מוצרים חדשים. על ידי שילוב של משאבים פנימיים וחיצוניים אנו מסוגלים לספק את הקורסים שלנו במסגרת התקציב ולוחות זמנים מוסכמים. "

"גישה זו שיפרה את האפקטיביות של ההדרכות אותן אנו מספקים לארגון. הקורסים שלנו עכשיו תמציתיים יותר ומלוטשים יותר מפני שהצלחנו להעלות את רמת התכנים שלנו באמצעות אלמנטים כמו אנימציות פלאש העובדים שלנו ביקשו תמיד תדפיסים מתוך הקורס, אז השנה יישמנו יותר משאבים בקורסים, עם מסמכים הניתנים להורדה, משאבים מקוונים ומתן ארגז כלים עשיר לצוות המכירות שלנו. במחלקת המכירות אנו מעסיקים את האנשים היקרים ביותר של החברה, באמצעות יישום גישת  rapid e-learning בחלקים הקריטיים של תהליך ההכשרה אנו מבטיחים כי זמנם הפחות עמוס של אנשי המכירות מנוצל היטב, ושאנו יכולים להפחית את כמות הזמן בו איש המכירות נמצא רחוק מן הלקוחות. "

Kelly Lockwood, O2

מה עכשיו? האתגר הבא

O2 ו Kineo בנו את אחת משותפויות ה-rapid e-learning הכי גמישות בעסק ומודל rapid e-learning מוכח, אך אין זה אומר שאנו  "נירדמים בשמירה". אנו ממשיכים לשפר את התהליכים וחוקרים בקביעות כלים וגישות חדשות מבוססות XML לעדכון ופיתוח מהיר יותר של תוכן בכדי לספק רמות גבוהות יותר של איכות. כעת אנו עובדים יחד כדי שיהיה ניתן ליצור למידה ניידת (mobile learning) אותה ניתן לעצב וליישם בגישת מודל ה- rapid  – אז שלחו אלינו מבט מדי פעם וחכו לעדכונים …

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

התגובות סגורות.