חדשות שוק ה- e-learning ינואר 2011

החודש אנחנו סוקרים את שוק ה- e-learning בסין, אזור המעניין אותנו במיוחד לאור פתיחת Kineo China החודש. למקרה שלא שמעתם: שוק ה- e-learning בסין עצום.
היי עולם ה- e-learning: סין מגיעה אליכם
בפברואר 2010, Ambient Insight ציין בדוח "השוק הגלובלי למוצרים ושרותים מתוקשבים ללמידה בקצב אישי: ניתוח ותחזית לשנים 2009-2014" אשר התבונן בצמיחת ה- e-learning ברחבי העולם.
אלו היו הכותרות המרכזיות:
• שוק ה- e-learning הגלובלי הגיע להיקף של 29.1 מיליארד דולר בשנת 2009 וצפוי להגיע להיקף של 46.9 מיליארד דולר בשנת 2014.
• צפון אמריקה תמשיך להוות את השוק הגדול ביותר גם בשנת 2014
• בשנת 2009, מערב אירופה היווה את שוק ה- e-learning השני בגודלו בעולם, אם כי עד לשנת 2014, אסיה תעקוף את מערב אירופה ותהווה את השוק השני בגודלו.
אסיה פיגרה מאחורי שווקים אחרים בעולם באימוץ ה- e-learning כאלטרנטיבה ללמידת כתה פרונטלית המסורתית, או כחלק מפתרון פרונטלי משולב-תקשוב (blended learning), אך פני הדברים משתנים במהרה. עורכי הדו"ח ציינו צמיחה משמעותית באסיה:"קצב הצמיחה השנתית המשוקללת הוא מדהים- 33.5%."
דו"ח של Market Avenue ציין כי חברות סיניות מגלות את היתרון של הדרכת עובדים והמודל העסקי הכללי של e-learning ארגוני משתפר. "הם צופים כי שווי שוק ה-e-learning העסקי בסין יגיע ל-146 מיליון דולר בשנת 2011, עם צמיחה שנתית של 40% בערך."
Display Search, חברת מחקר וייעוץ בינלאומית, חוזים כי סין תשתלט על ארה"ב כשוק הקריאה האלקטרונית הגדול ביותר בעולם לפני שנת 2015, מתוקף גודל אוכלוסייתה.
שוני בעיצוב
נראה כי אין ספק לגבי הפוטנציאל לצמיחה בשוק ה- e-learning בסין, אך האם הוא יקבל צורה שונה מזו הקיימת בשווקים כגון צפון אמריקה ומערב אירופה? אלכס ריימונד מ- Vast Talent ולי פנג מאוניברסיטת מסאצ'וסטס טוענים שיהיו כמה הבדלים משמעותיים. לדוגמה:
בראש ובראשונה, הם טוענים כי לומדים סינים מעדיפים וידיאו של המרצה כחלק מתוכן הלמידה המתוקשב שלהם. קורסי e-learning רבים בסין כוללים תוכן כזה, ומשתמשים רבים מצפים לו כחלק בלתי נפרד. דלנד לין, המנכ"ל שלנו ב- Kineo China חושב שהדבר נכון באופן חלקי, אך סובר כי מחוץ לשווקים החינוכיים והאקדמיים, המאזן נוטה גם לכיוון סוגים שונים של e-learning.
הטענה השנייה של אלכס ריימונד היא בנושא חשיבות ההערכה בקורסי e-learning בסין, בייחוד מבחנים המובילים להסמכה בתעשיות מסויימות. לי פנג מסכימה מאוד עם טענה זו, לפי התובנות שרכש ארגונה בסין: "נראה כי לומדים סינים מעריכים את ההסמכה הניתנת בסוף הקורס, לפחות באותה מידה שהם מעריכים את תהליך הלמידה עצמו. הם זקוקים לאיזושהי הוכחה כדי להראות שהם רכשו את המיומנות/יכולת." כפי שאומר אלכס ריימונד, "ישנו ביקוש גדול הרבה יותר לקורסי הכשרה ותוכניות e-learning שמספקים הסמכה או תעודה רשמית, מאשר ללמידה וולונטרית או e-learning שאינו מבוסס-תעודה."
הם אף טוענים כי חברות סיניות לא רק רוצות שתוכן הלמידה יהיה "on-demand", אלא גם שמערכת הדיווח תהיה מתוחכמת מספיק להערכת חוויית למידה וניתוחים נוספים. לדברי ריימונד, נראה כי סין עוקבת אחר מגמת SaaS (Software as a Service), עם פחות דגש על הפתרונות שמאחורי firewall. השקפתנו היא שייקח קצת יותר זמן ליישם את זה בסין, קיימת מעט התנגדות כלפי ניהול המידע בצד ג', אך שוק ה- Saas ממשיך לגדול בקצב יציב.
מידע נוסף בכתובת http://www.umassonlineblog.com/2010/08/25/e-learning-in-corporate-training-in-china/
תוך כדי הרחבת פעילותנו בסין (קראו אודות Kineo China) נדווח לכם אודות ממצאינו, וכמו כן נפתח ונשתף גם ב- Case Studies סיניים במהלך 2011, אז מומלץ לעקוב באתר.
נמצאים בסין? רוצים לדבר על e-learning או פתרונות LMS? צרו עמנו קשר בכתובת kineochina@kineo.com.

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

התגובות סגורות.