חדשות שוק ה- E-Learning מרץ 2011- השוק הסקנדינבי

החודש, עם פתיחת משרדנו החדשבשוודיה, החלטנו להציץ לשוק ה- E-Learning הסקנדינבי. עם אוכלוסייה המונה כ- 20 מיליון בני אדם, בשוודיה, נורווגיה ודנמרק, ו-IT ואינטרנט מהמפותחים בעולם, אלה הם אנשים כלבבנו. אז מהי נקודת המבט שלהם על טכנולוגיות למידה? Bengt Gustafsson, מנכ"ל Kineo שוודיה, מזמין אותנו לסיור.

במבט רחב

בשוק הסקנדינבי ישנם תאגידים גדולים רבים. ענפים דומיננטיים כוללים טלקומוניקציה, הנדסה, דלק, שילוח, בניין ומוצרי יערות. כמה מהחברות המוכרות יותר כוללות את Ericsson, Statoil, Maersk, קבוצת Volvo (משאיות, אוטובוסים, ציוד בניין וכו'), Vattenfall, Skanska, SCA, Electrolux ו- Telenor.

אנחנו מתקדמים לקראת האביב והסביבה הסקנדינבית מתחממת- ולא רק מבחינת מזג האוויר. הפגיעה בכלכלתן של המדינות הסקנדינביות הייתה קשה פחות מברב המדינות באירופה ומצבן טוב יותר. בוחן פתע: כמה מדינות סקנדינביות נמצאות בין עשרת המקומות הראשונים בדירוג העולמי להכנסה לנפש? תשובה: כולן. (ישראל נמצאת במקום ה- 29…).

במדינות אלו, קיים ניסיון רב בפיתוח E-Learning והבנת האפשרויות לשימוש ב- E-Learning כיום הרבה יותר מציאותית מאשר בעבר. כיום, ה- E-Learning נתפס כגישה מבוססת להדרכה ולא קיימות ציפיות מוגזמות מה- E-Learning שיהווה "תרופת פלא", אלא כגישה שיש לשלב אותה באופן אפקטיבי יחד עם גישות אחרות.

התאמה לדרישות לקוח ותוכן Rapid E-Learning

צרכי התאמה מיוחדים וגדולים יותר, לרוב מגיעים מגורמי הדרכה או שיווק מרכזיים, בדומה לשווקים אירופיים אחרים. עם זאת, ישנה מגמה ברורה לבזר יוזמות הפקת E-Learning לרמה המחלקתית. התקדמות ה- IT ותרבות הארגונית הסקנדינבית ככלל, יחד עם הפיתוח של כלים פשוטים לבניית E-Learning הופכות את משימת הפקת הלומדות באופן פנים-ארגוני לפשוט יותר. עם זאת, הכשירות המופגנת ביישום עקרונות לפיתוח הדרכה אפקטיבי, אינה מופגנת בהפקת לומדות. על כן, יש צורך בתמיכה נוספת של צוותים פנימיים.

שוק ה- E-Learning הסקנדינבי מורכב ממספר מצומצם של חברות קטנות מקומיות. השוק המקומי, בהיותו קטן, אך כולל כמה תאגידים בינלאומיים גדולים, הביא לכך שרבות מחברות ה- e-learning ייכנסו לתמונה כדי לתמוך בו. כתוצאה מכך, חומר המותאם לשוק המקומי מיוצר עבור מספר ענפים שונים.

חברות E-Learning קטנות יותר מתמודדות עם אותם האתגרים כמו עמיתיהן במדינות אחרות באירופה: פיתוח הכשירויות שלהם ואיזון הייצור כאשר עומסי העבודה משתנים. ישנם גם אתגרים בתמיכת לקוחותיהם ברמה בינלאומית.

שוק ה- LMS

בשוק ה- LMS הסקנדינבי, רק כמה מהשחקנים הבינלאומיים הגדולים מיוצגים והלקוחות שלהם הם בעיקר כמות מצומצמת של ארגונים בינלאומיים. מלבד אלו, מרבית מערכות ה- LMS מפותחות על ידי ספקים מקומיים קטנים. כמו בשאר העולם, סביר להניח ששוק ה- LMS יתגבש בשנים הקרובות, עם התפתחות מערכות ה- LMS. ישנה כמות הולכת וגדלה של יוזמות לשילוב יכולות LMS עם כלים שיתופיים כדי ליצור קהילות למידה. כיום, לא קיימים בשוק שחקנים גדולים המספקים שירותיLMS  בקוד פתוח, כך שקיימות הזדמנויות רבות עבור Moodle ו- Totara.

Mobile Learning

עם רמת חדירה גבוהה של טלפונים סלולריים ומגזר Telecom גדול, ניתן היה לחשוב שתחום ה- Mobile Learning מפותח מאוד במדינות סקנדינביה. אולם, זה עוד לא קרה. אחת הסיבות לכך היא היעדר סטנדרטים מקובלים. אך פני הדברים משתנים כאן כמו בכל מקום אחר, ואנחנו מתחילים לראות יותר פלטפורמות סטנדרטיות וסביר להניח שבקרוב נראה גידול בכמות ה- Mobile Learning. הסקנדינביים כנראה ימהרו לאמץ כשיתייצבו סטנדרטים.

מה הלאה?

השוק הזה פתוח מאוד לגישות ורעיונות חדשים. אנחנו מאמינים שנראה התעניינות רבה בנושאי כלים בקוד פתוח, בייחוד ל- LMS, אנחנו מחכים כבר להפיץ את תורת Kineo. נמשיך לספק E-Learning אפקטיבי, עם עלייה בדרישה לשימוש בו בהקשרים של Blended Learning, והפקת המרב מהכלים לבניית לומדות. עקבו אחר ה- Mobile  גם בשוק זה- התיאבון ודפוסי השימוש כבר קיימים, רק צריך שהפלטפורמות ידביקו את הפער. למידע נוסף אודות Kineo צרו קשר עמנו ב-info@kineo.co.il

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook

התגובות סגורות.